Zdrowotne w Niemczech

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie

zdrowotne w Niemczech?

 

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech 

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obowiązuje w Niemczech od 1 stycznia 2009. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę i zaoszczędzić? Udział własny w kosztach leczenia to miesięczna oszczędność? Zwrot składek? Bezpłatne ubezpieczenie rodziny? Jak ważne jest zabezpieczenie na wypadek choroby okazuje się najpóźniej kiedy się jest chorym lub ulegnie wypadkowi. Wprawdzie dotąd większość mieszkańców Niemiec była ubezpieczona, ale liczba osób bez ubezpieczenia jest i tak znacząca, w szczególności wśród obcokrajowców. Często zdarzało się, że nie były one w stanie pokryć powstałych kosztów leczenia. Aby taka sytuacja w przyszłości się nie powtarzała wszyscy mieszkańcy Niemiec otrzymali prawnie możliwość ubezpieczenia się w jednym z systemów, prywatnym lub państwowym. Czy któs należy do systemu ubezpieczeń prywatnych lub państwowych zależy od systemu, w którym był wcześniej ubezpieczony. Przedsiębiorcy, którzy nie mają ciągłości ubezpieczenia i wcześniej nie byli w Niemczech ubezpieczeni państwowo należą generalnie do systemu ubezpieczeń prywatnych.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2009

Wprowadzając obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego ustawodawca dąży do unikania sytuacji, kiedy obywatele celowo oszczędzają na kosztach ubezpieczenia zdrowotnego zdając sobie sprawę, że w razie niewypłacalności chorego koszty przejmie państwo. Obowiązek ubezpieczenia w systemie państwowym istnieje od 1 kwietnia 2007 roku. W systemie ubezpieczeń prywatnych obowiązek ten powstanie od 1 stycznia 2009 roku i objęte nim będą między innymi do tej pory nieubezpieczone osoby prowadzące działalność gospodarczą – Gewerbe. W wyniku tego praktycznie każdy mieszkaniec Niemiec będzie zabezpieczony na wypadek choroby.

Jak zaoszczędzić?

Ubezpieczenie zdrowotne to spory wydatek, który może zrobić dziurę w miesięcznym budżecie rodziny. Wiele osób zadaje sobie pytanie i o możliwość jak najtańszego ubezpieczenia. Warto poza miesięczną składką spojrzeć na inne czynniki mające wpływ na efektywny koszt ubezpieczenia. W ubezpieczeniach prywatnych są to między innymi możliwy udział własny w kosztach leczenia oraz zwrot części składek w przypadku nie korzystania ze świadczeń.

 

Udział własny w kosztach to miesięczna oszczędność!

 

Znaczny wpływ na wysokość miesięcznej składki ma wybór taryfy z udziałem własnym w kosztach leczenia. Ile można zaoszczędzić widać na poniższym przykładzie. 30-letni mężczyzna, prywatnie ubezpieczony płaci w jednej z najtańszych ubezpieczalni za podstawową taryfę 204,86 euro. Wybierając identyczną taryfę z rocznym udziałem w kosztach na poziomie 300 euro redukujemy składkę do 130,46 euro miesięcznie. Oszczędność na składce to 74,40 euro miesięcznie, czyli rocznie oszczędzamy 892,80 euro. Nawet w przypadku konieczności pokrycia udziału własnego w kosztach w wysokości 300 euro oszczedność wyniesie 592,80 euro!

 

Zwrot składek?

 

Już po roku! Jeśli cały rok nie zachorujesz i nie skorzystasz z ubezpieczenia, w większości prywatnych ubezpieczalni otrymasz część składek spowrotem. Jednak każdy z ubezpieczycieli w innym stopniu zwraca składki, a różnice są spore: od 0,5 składki do nawet 3 składek po pierwszym bezkosztowym roku i do 4 składek w latach kolejnych. Warto więc spytać agenta ubezpieczalni również o wysokość tego zwrotu. Może okazać się, że taryfa pozornie tańsza, gdyż z mniejszą składką lub udziałem w kosztach jest efektywnie mniej korzystna, bo zwrot jest niższy. Poza tym im wyższy udział w kosztach, tym większe prawdopodobieństwo skorzystania ze zwrotu. Bezpłatne ubezpieczenie rodziny Bezpłatne ubezpieczenie rodziny możliwe jest w państwowych kasach chorych. Dla naszych klientów sprawdzamy możliwość tej formy ubezpieczenia zdrowotnego.

Tanie ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech bez nadpłacania zaległych składek: ubezpieczenie na Gewerbe, ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung), ubezpieczenie samochodu (Kfz-Versicherung), ubezpieczenie oc (Haftpflichtversicherung), ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung), ubezpieczenie na życie (Lebensversicherung), ubezpieczenie mieszkania (Hausratversicherung), ubezpieczenie rentowe (Rentenversicherung), Kindergeld (rodzinne na dzieci również w Polsce), Gewerbe bez meldunku w Niemczech, oferty pracy w Niemczech.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s