Ubezpieczenie zdrowotne – Krankenversicherung – leki

Niemiecka służba zdrowia – apteki

W Niemczech leki kupuje się tylko w aptekach (Apotheke). Nad wejściem znajduje się widoczny z daleka duży, czerwony znak A. Dostępne są leki tylko na recepty, które wystawia lekarz i bez recepty. Ciekawostką jest fakt, że w Niemczech receptę należy posiadać na wszystkie antybiotyki, a jej posiadanie jest surowo egzekwowane. Bez recepty dostaniem praktycznie tylko niektóre leki przeciwbólowe i witaminy.

Większość kosztów leków pokrywana jest z ubezpieczenia zdrowotnego. Są to przede wszystkim leki na receptę, gdyż za leki bez recepty płaci się zawsze. Pacjenci płacą jednak za każdy lek niewielką część jego ceny, chyba że, z uwagi na niskie dochody, posiadają zwolnienie z tej opłaty. Osoby ubezpieczone prywatnie płacą całość kosztów, które są im później zwracane zgodnie z warunkami ich polisy ubezpieczeniowej (po wysłaniu rachunku do firmy ubezpieczeniowej).

Apteki otwarte są tak samo jak inne sklepy. Najczęściej są to godziny 9:00 – 18:30. W soboty są one otwarte krócej. Na drzwiach najbliższej apteki zawsze znajdziesz wywieszoną listę aptek w danym mieście, pełniących akurat dyżur nocny. Skorzystanie z takiej apteki będzie się jednak najczęściej wiązało z dodatkową opłatą. Czasami też trzeba zadzwonić dzwonkiem, aby otworzono nam drzwi.

Leki są w Niemczech bardzo drogie, więc jeśli przewidujesz, że nie będziesz miał czasu na bieganie po lekarzach z każdym przeziębieniem czy bólem głowy, weź ze sobą zapas odpowiednich pigułek.

Tanie ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech bez nadpłacania zaległych składek: ubezpieczenie na Gewerbe, ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung), ubezpieczenie samochodu (Kfz-Versicherung), ubezpieczenie oc (Haftpflichtversicherung), ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung), ubezpieczenie na życie (Lebensversicherung), ubezpieczenie mieszkania (Hausratversicherung), ubezpieczenie rentowe (Rentenversicherung), Kindergeld (rodzinne na dzieci również w Polsce), Gewerbe bez meldunku w Niemczech, oferty pracy w Niemczech.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s